Moje TOP 6 książek dla przyszłych i obecnych #GIRLBOSS

Przeprowadziłam mały wywiad środowiskowy i okazuje się, że nie każdy ma ochotę na dzielenie się swoimi odkryciami, dobrymi książkami, filmami itp. To absolutnie normalnie, szanuję jednych i drugich. Ja od zawsze mam coś takiego, że bardzo lubię pomagać i przekazywać dalej rzeczy, które pomogły w jakiś sposób mi. Dlatego między innymi powstało to miejsce. Dziś chciałam polecić wam 6 wybranych (nie przypadkowo) pozycji z ostatnich 3 lat mojego czytania. W związku z tym, że dla mnie był to czas poszukiwania wiary w swoje możliwości, zakładania własnych biznesów, nauki zarządzania sobą i innymi w czasie to właśnie w tej tematyce dziś pozostaniemy.

Przyglądam się tym książkom i okazuje się, że każda z nich tak naprawdę reprezentuje w chronologicznej kolejności czytania przeze mnie oddzielną kategorię. Właśnie w ten sposób zatem podzielę ten artykuł opowiadając wam czego ważnego mnie nauczyły. Dla mnie to absolutne MUST HAVE dla aktywnych zawodowo kobiet (nie tylko tych, które prowadzą własny biznes) i dla tych z was, które chcą zostać jedną z nich. Jeśli czujesz, że to temat dla Ciebie to zapraszam do dalszego czytania.

MOTYWACJA

Pamiętam, że na początku swojej zawodowej drogi brakowało mi ważnego, niezbędnego czynnika – wiary w siebie. Nie ukrywam, że utrudniało mi to znacznie, a najbliższe otoczenie dodatkowo mi to wszystko utrudniało. Nie miałam również swojego autorytetu, wzoru czy nawet znajomych o podobnych zainteresowaniach i planach. Byłam również w trudnym okresie prywatnie, który był dla mnie dodatkowym wyzwaniem. I choć wystarczyło mi wewnętrznej odwagi, by rzucić wszystko, a tym samym siebie na głęboką wodę to wciąż chciałam mieć więcej pewności, że to co robię ma sens. Jak można zacząć prowadzić własny biznes, budować własną markę, jeśli nie ufasz swoim decyzjom i brak Ci pewności siebie? Moim zdaniem nie można. Właśnie w tym momencie wpadła mi w ręce książka Natalii Knopek „Miej umiar – 52 kroki do życia po swojemu”. Pochłonęłam ją jednym tchem i zmieniła moje życie. Była jak taka niewidzialna dłoń najlepszego przyjaciela. Gdy przepracowałam to co w niej wyczytałam uzupełniło się wiele luk w mojej psychice, głowie, postrzeganiu.

Często, by zacząć porządnie budować, trzeba najpierw wszystko zburzyć.

Może to nie jest jakaś prawda objawiona, ale pomyślałam sobie – NO PRZECIEŻ! Dręczyło mnie takie niewygodne uczucie, że może nie warto burzyć pewnych rzeczy, które już zbudowałam.. Z jednoczesnym strachem przed taką totalnie czystą kartą. Jednak uwierzcie mi, że nie ma nic lepszego. Dobry fundament to podstawa. Gdy zobaczyłam to zdanie to pomyślałam, że autorka ma całkowitą rację. Pamiętam, że ostatniego dnia w pracy, którą rzuciłam, by zacząć żyć po swojemu wrzuciłam swoje zdjęcie na Fejsa z komentarzem, że lepiej być na początku drabiny, którą chcesz się wspinać niż w połowie drogi na tej, którą nie chcesz. Dalej tak uważam i często to stosuje w kontekście innych życiowych kwestii.

„Tak naprawdę każdy czas jest dobry. Złe jest jedynie czekanie na idealny moment, bo taki nigdy nie nadejdzie.”

„W obawie przed tym, by coś przypadkiem nie zmieniło się na gorsze, godzimy się na to jak jest.”

„Sama to może jedynie wyjść koszula ze spodni. Wszystko inne musimy zdobyć naszą pracą i zaangażowaniem.”

„Szczęscie nie spada z nieba, nikt nie może nam go podarować ani też nie można go kupić. Jedyne, co da się zrobić, to po prostu tworzyć je sobie samodzielnie. Eliminując to co zbędne, a poszukując w sobie i w otoczeniu tego co prawdziwe i wartościowe.”

„Jesteśmy w stanie tak zarządzać swoim życiem i swoim czasem, by wystarczyło miejsca na wszystko.”

„Wyprostuj się i spójrz śmiało przed siebie. Nie bój się przyszłości. Masz prawo do tego, by żyć pełną piersią na własnych warunkach.”

„Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, poznawać kogoś nowego albo robić kolosalnego przewrotu w życiu, by coś się zmieniło. Czasem wystarczy po prostu świeżym okiem spojrzeć na stare i zobaczyć w nim nowe możliwości.”

„Nie jesteś wypadkową ludzkich oczekiwań.”

„A skoro sami siebie nie znamy, tym bardziej nie znają nas osoby trzecie. Nawet te najbliższe. Dlatego zapomnij o tym, co myślą i czego wymagają od ciebie inni. Zamiast tego zastanów się, co ty o sobie sądzisz? Czego ty oczekujesz od życia? Dokąd ty chesz pójść? Czego doświadczyć, a czego uniknąć? Jak się czujesz w miejscu, w którym jesteś teraz? Co mówią o tobie twoje ciało, mieszkanie, praca, którą wykonujesz?”

„Nie pozostaje Ci nic innego, jak po prostu wyznaczenie sobie celu własnej podróży i wyruszenie w drogę. A tych, którzy są zdruzgotani twoja decyzją – po prostu zignorować.”

INSPIRACJA

Teraz jest czas żeby się zainspirować. Dobrze jest wiedzieć kim chcesz się stać, kogo podziwiasz, od kogo możesz się czegoś nauczyć i zrozumieć, że to co planujesz jest wykonalne, bo komuś wcześniej już się to udało. Ja te kilka lat temu byłam zafascynowana Sophią Amoruso. Właściwie to nadal bardzo ją cenię. To dla mnie przykład twardo stąpającej po ziemi babki, która wie czego chce, wie co robi, jest pewna siebie, wygląda pięknie i niczego się nie boi. To chyba moja definicja #bosslady! Książkę #GIRLBOSS  S. Amourso mogłabym również śmiało dołączyć do kategorii wyżej, jednak osobiście dla mnie była większą inspiracją niż motywacją. Albo właściwie jednym i drugim, niech będzie. Znajdźcie sobie swoje guru!

So you want to be a girlboss? I’m going to start by telling you two things. First: That’s great! You’ve already taken the first step toward an awesome life by simple wanting one. Second: That’s the only step that’s going to be easy.

Kocham ten cytat, bo wiem dziś z doświadczenia, że naprawdę tak jest. Jednocześnie właśnie ten pierwszy krok jest tym najważniejszym. Jeśli Cię on przeraża to dobrze. Czym było by nasze życie bez wyzwań? To co przychodzi łatwo nie jest ekscytujące. Jeśli coś zdobywamy swoją ciężką pracą wtedy ma dopiero prawdziwą wartość.

„The energy you’ll expend focusing on someone else’s life is better spent working on your own.”

„Like everything, you’ve got to work for what you want.”

„If you’re not having fun you’re not doing it right.”

„I also think you can end up ingoring and even losing the positive things in your life by focusing too much on the negative. That’s a huge drain, as well as a waste of time.”

„The last thing the world needs is another boring person or another boring brand, so embrace all the things that make you different.”

„Entrepreneurial people are passionate about what they do, comfortable with taking risks, and quick at moving on from failures.”

„Putting in effort is exactly what you should be doing. You should get dressed for your life. I don’t care if the only place you have to go is the post office: Get dressed girlboss and let your freak flag fly.”

KIERUNEK

Tutaj polecę wam dwie książki, które lubię za to, że zmuszają do refleksji. Nie znajdziecie w nich jednoznacznej odpowiedzi na pytanie JAK, ale znajdziecie za to trafne pytania, które doprowadzą was do rozwiązania. Mowa o „Jedna rzecz” by Gary Keller oraz „Zaczynaj od dlaczego” Simon Sinek. Mogłabym je czytać w kółko od nowa, zawsze wyniesie się z nich coś nowego. Na początku pierwsza wspomniana książka wzbudzała we mnie skrajne emocje, przez to, że miałam na siebie wiele pomysłów i chciałam robić wiele rzeczy. Jednak teraz wiem, że każdy z podobnym problemem powinien ją znać. Druga to totalne mistrzostwo, mój numer jeden absolutny. Szkoda, że nie wiedziałam o niej na początku swojej drogi, ale najwidoczniej tak miało być. Poniżej kilka moich ulubionych fragmentów i koniecznie przeczytajcie te książki w całości!

„Kto dwa zające goni, nie złapie ani jednego.”

„Każdy człowiek ma określone zasoby czasu i energii, jeśli więc będziesz starał się wydatkować je na wszystko po trochu, niewiele dokonasz.”

„Odpowiedź nie zawsze jest oczywista, co nie znaczy, że nie warto jej szukać.”

„Ludzie sukcesu postępują inaczej. Zwracają uwagę przede wszystkim na to, co najważniejsze. Zajmują się w pierwszej kolejności tym, co inni odkładają na później.”

„Sukces polega na robieniu wszystkiego co właściwe, a nie robienie właściwie wszystkiego.”

„Trwonimy siłę woli nie dlatego, że o niej bez przerwy myślimy, ale ponieważ nie robimy tego w ogóle.”

„Harmonijne życie to mit.”

„Poczucie sensu, celu, ważności – te sprawy decydują o udanym życiu.”

„Czas na nikogo nie czeka.”

„Jeśli odwaga nie jest brakiem lęku, lecz zdolnością jego przezwyciężania, to odważne myślenie nie jest brakiem wątpliwości, lecz umiejętnością ich pokonywania. Tylko Ci, którzy żyją odważnie, doświadczają prawdziwego życia i w pełni wykorzystują swój potencjał.”

„Świat zmieniają tylko Ci ludzie, którzy są dostatecznie szaleni, by myśleć, że mogą tego dokonać.”

DZIAŁANIE

Wydawałoby się, że to najtrudniejsza część, jednak ja tak nie uważam. Nie mówię też, że najławiejsza, ale napewno fascynująca. Wszystko ma swoje blaski i cienie. Prowadzenie własnej działalności, bycie aktywnym zawodowo, życie na własnych warunkach to ciągłe eksperymentowanie, nauka, poznawanie siebie, improwizacja, przełamywanie słabości, pokonywanie lęków, popełnianie błędów. To również chwile zwątpienia, które trzeba samemu wewnętrznie pokonać. Podobno osoby pracujące na etacie czasem myślą o tym, by założyc własny biznes, a osoby, które mają swój biznes codziennie myślą, by rzucić swój. Śmieszne to, ale i prawdziwe. Dlatego musimy wierzyć w to co robimy, lubić taki styl życia, by sprawiał on radość i przynosił satysfakcję, a nie ciągły stres i niepewność, bo to nic fajnego i nie o to w tym wszystkim chodzi. Książki, które mam wam do polecenia w tej kategorii to „Getting things Done” by David Allen oraz „Mit Przedsiębiorczości” Michaela E. Gerber. Pierwsza nauczy was organizacji pracy, druga bardziej organizacji zespołu i odpowiednio nakieruje wasze myślenie o firmie tak by prawidłowo sie rozwijała w dobrą stronę. Pierwszą polecam przeczytać od razu, drugą gdy juz złapie się odrobine doświadczenia. Obydwie są mega dobre i warte waszego czasu.

„W Twoim życiu zawodowym możliwe jest połączenie przyjemnego z pożytecznym.”

„Większość z nas czuje ciągłą obawę, że są rzeczy, które powinniśmy zrobić, a których nie robimy i stąd bierze się wewnętrzne napięcie, od którego nie możemy się ani na chwilę uwolnić.”

„Umiejętność odnoszenia sukcesów, relaksacji, i utrzymania samokontroli w tych bardzo płodnych, acz chwiejnych i zazwyczaj nieuporządkowanych czasach wymaga nowych sposóbów myślenia i działania.”

„Oszyszczenie umysłu w celu otwarcia się i właściwe reagowanie są kluczem do sukcesu.”

„Mówiąc szczerze, moment, w którym kilka rzeczy naraz wrzucisz do swojego umysłu i nigdzie indziej, oznaczać będzie Twoją osobistą porażkę, ponieważ nie można realizować dwóch i więcej rzeczy w tym samym czasie. Sytuacja taka prowadzi do wystąpienia uczucia wszechobecnego stresu, którego źródła nie jestes w stanie określić.”

„Lepiej się mylić niż lawirować.”

„Wizja stanie się twoja dopiero wtedy, kiedy ją przelejesz na papier i opiszesz na tyle jasno, żeby mogli ją zrozumieć inni.”

„Wolność nie przychodzi sama, trzeba ją zdobyć. Nie zdobywa się jej za jednym razem. Trzeba zdobywać ją codziennie.”

No to cóż.. To tyle na dziś. Starałam się nie rozwijać w nieskończoność, bo mam tendencje do zbyt długich treści. Mam nadzieję, że moje propozycje pomogą wam na początku lub w trakcie waszej zawodowej drogi. Napewno to nie ostatnie polecanko książkowe, choć następnym razem dla odmiany będą to lżejsze, przyjemne pozycje nie związane z dzisiejszą tematyką. Dziękuję za dziś i zapraszam za tydzień na wpis modowy, w końcu!

P.S. Mam na sobie sukienkę, która wykonana została z wyjątkowego haftowanego lnu recyklingowego. Zapraszam was na www.SOWLofficial.com, gdzie znajdziecie całą moją najnowszą kolekcję Madame.

Wspomniane książki:

„Miej umiar – 52 kroki do życia po swojemu” Natalia Knopek
„#GIRLBOS” Sophia Amoruso
„Jedna rzecz” Gary Keller
„Zaczynaj od Dlaczego” Simon Sinek
„Getting things Done” David Allen
„Mit Przedsiębiorczości” Michael E. Gerber

Gdybyście tęsknili to codziennie jestem na Instagramie click. Do zobaczenia, ściskam! K.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *